Jak ustawa frankowa może zamknąć szansę na dobrą ugodę - pytanie czy warto zwlekać?

Rozważając potencjalny wpływ ustawy frankowej na ugody z bankami, kredytobiorcy stają przed ważnym wyborem. Niepewność co do przyszłości ustawy, ryzyko 100% podatku i zmieniające się podejście banków do ugód sprawiają, że każdy dzień zwłoki może być kosztowny. W naszym najnowszym poście analizujemy, jak niepewne otoczenie legislacyjne wpływa na strategie negocjacyjne i dlaczego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wsparcie ekspertów jest kluczowe dla osiągnięcia korzystnych warunków ugody. Nie czekaj na zmiany, które mogą pogorszyć Twoją sytuację – dowiedz się, jak działania już teraz mogą zabezpieczyć Twoją przyszłość finansową

Artur Kownacki

12/13/20234 min czytać

man in black shirt sitting on chair
man in black shirt sitting on chair

Obecna sytuacja kredytobiorców frankowych przypomina grę w szachy, gdzie na każdą pozytywne rozstrzygnięcie w zakresie orzecznictwa, banki wykonują kontr-ruch, który może niestety zadecydować o przyszłości finansowej kredytobiorcy. Kiedy pojawiła się możliwość unieważnienia umowy, to banki zaczęły straszyć Klientów pozwami o bezumowne korzystanie z kapitału. Kiedy taka możliwość upadła w skutek rozstrzygnięcia TSUE, to banki zaczęły straszyć Klientów pozwami o waloryzację kapitału. Obecnie im bliżej rozstrzygnięcia dotyczącego przedawnienia roszczenia dotyczącego zwrotu kapitału kredytu do banku, to coraz częściej podnoszona jest kwestia uregulowania sytuacji ustawą frankową. W niniejszym wpisie rozważymy kwestię potencjalnego wpływu ustawy frankowej na jakość składanych propozycji ugodowych.

Niepewność wokół ustawy frankowej

Niepewność dotycząca ustawy frankowej to jak chodzenie po cienkim lodzie – nigdy nie wiadomo, kiedy się załamie. Nigdy nie mamy pewności kiedy wejdzie i w jakim kształcie oraz jakiego aspektu korzyści z pozbycia się umowy frankowej może dotyczyć. Trzeba sobie jednoznacznie powiedzieć - wejście ustawy frankowej to jest zmiana zasad gry podczas jej trwania. Niestety, ale rząd i instytucje państwowe mają już na swoim koncie kilka zdarzeń, które takowe zasady gry zmieniały. Przykładowo, przymusowa restrukturyzacja Getin Banku poprzez wydzielenie "zdrowych" aktywów i ich przeniesienie do nowo powstałego Velo Banku oraz pozostawienie "toksycznych" kredytów frankowych w upadającym Getin Banku jest właśnie taką sytuacją, gdyż pozbawiła tysiące konsumentów szansy na odzyskanie swoich środków. W tej sytuacji po raz kolejny to klienci zapłacili, tym razem po raz drugi za nieuczciwe umowy banku.

100% podatku – zmiana reguł gry

Jeden z pomysłów, który pojawiał się w propozycji ustawy frankowej, tj. przepis o 100% podatku od różnicy między ugodą a wygraną w sądzie to jak zimny prysznic dla kredytobiorców, którzy liczyli na sprawiedliwość. To nie tylko zmienia reguły gry, ale penalizuje zachowania zgodne z prawem i pozwalające dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Wielu prawników wypowiada się o tej propozycji bardzo krytycznie i nie wiemy czy wejdzie ona w takim kształcie, jakkolwiek zawsze istnieje ryzyko pogorszenia aktualnej sytuacji frankowiczów przez rozstrzygnięcia legislacyjne.

Brak motywacji banku do składania dobrej propozycji ugody

W momencie, gdy banki dostrzegą, że zmiany prawne idą w kierunku polepszenia ich sytuacji, mogą natychmiast zmienić strategię i stracić motywację do oferowania atrakcyjnych ugód. W takim scenariuszu historia zatoczy koło i wrócimy do propozycji składanych w 2021 roku, tj. wg scenariusza szefa KNF, które są bardzo mało korzystne. Może się wtedy okazać, że stracili swoją okazję na szybkie załatwienie swojej sprawy oraz tracąc szansę na korzystne warunki, które mogłyby w końcu zamknąć kredyt i cieszyć się wolnością finansową.

Wyrok TSUE ws przedawnienia i opinia publiczna

Wyrok TSUE w kwestii przedawnienia zwrotu pożyczonego do banku kapitału, choć wydaje się być maksymalnie korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców frankowych, może paradoksalnie obrócić się przeciwko nim. Banki mogą wykorzystać te orzeczenie, aby budować narrację, w której frankowicze zostaną przedstawieni jako ci, którzy chcą uniknąć zobowiązań oraz osób, które nie dość, że otrzymały kredyt za darmo, to jeszcze nie muszą oddawać pożyczonych środków. Potrafię sobie wyobrazić larum banków oraz nacisk na opinię publiczną i legislatorów do uchwalenia ustawy bardzo korzystnej dla banków, jednak całkowicie zmieniającej obecne reguły gry.

Brak korzyści z oczekiwania

O tyle o ile w latach 2017-2019 można było mieć wątpliwości co do skuteczności postępowania sądowego, w do roku 2023 można było mieć wątpliwości co do jakości proponowanej przez banku ugody, to dzisiaj, czyli w 2024 roku dalsze oczekiwanie jest swoim finansowym samobójstwem. Każdy kolejny dzień zwłoki to ryzyko znalezienia się w grupie kredytobiorców z sytuacją analogiczną jak obecni Klienci Getin Banku - bez szans na odzyskanie wszystkich środków i zastanawiających się jakie działania podjąć, aby zminimalizować straty. Ponadto, każdy dzień zwłoki to nie tylko stracone pieniądze, ale i ciągły stres oraz niepewność. Jeśli dzisiaj jest szansa, aby w ciągu kilku miesięcy zamknąć zobowiązanie to jaki jest sens dalej oczekiwać? Ja bynajmniej takiego nie widzę.

Rola eksperta w negocjacjach

Do negocjacji podchodzi się tylko raz i albo to można zrobić dobrze, albo uczyć się na swoich błędach i to po prostu zrobić, nie koniecznie dobrze. Wsparcie ekspertów, takich jak zespół Bankowego Negocjatora, staje się w takiej sytuacji nieocenione. Profesjonalne przygotowanie to nie tylko większa szansa na lepsze warunki ugody, ale także spokój ducha i pewność, że wszystkie opcje zostały rozważone. Kredytobiorcy, którzy decydują się na samodzielne negocjacje, często nie zdają sobie sprawy z pułapek i zawiłości prawnych, które mogą ich drogo kosztować.

Podsumowanie

Decyzja o negocjacjach ugody z bankiem w obliczu niepewnej przyszłości ustawy frankowej jest jak stanie na rozstaju dróg. Zwlekanie może zamknąć szansę na korzystne warunki ugody. Z drugiej strony, szybka decyzja o negocjacjach z wsparciem ekspertów może pozwolić na zamknięcie kredytu w ciągu kilku miesięcy. W tym kontekście, korzystanie z pomocy profesjonalistów wydaje się być najrozsądniejszą decyzją, którą kredytobiorca może podjąć. Nie czekaj tylko zamów bezpłatną rozmowę i działajmy!